BOGUSŁAW SZCZEPAN ŁABĘDZKI
INTRORada Powiatu HajnowskiegoBogusław Szczepan ŁabędzkiArchiwum RMOff-icynaKontakt
RADNY RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
Sesje RM 2018
Sesje RM 2017
Sesje RM 2016
Korespondencja
Sesje RM 2016

XXIV SESJA RADY MIASTA HAJNÓWKA
28 grudnia 2016r.

Materiały na Sesję RM:

Sesja XXIV: http://bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xxiv-sesje-w-dniu-28-grudnia-2016r
 

Budżet miasta Hajnówka na 2017 rok:

http://bip.hajnowka.pl/article/budzet-miasta-hajnowka-na-2017-rok

 
   
   

Materiały na Sesję RM:

Sesja XXIII: http://bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xxiii-sesje-w-dniu-12-grudnia-2016r
 
   
   

Materiały na Sesję RM:

Sesja XXII: http://www.bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xxii-sesje-w-dniu-30-listopada-2016r

Moja propozycja oznakowania pieniędzy, które przeznaczają Państwo z budżetu Miasta na remonty oraz wyposażenie hajnowskiego szpitala.

   

Oświata.

Przede wszystkim dyskusja wokół hajnowskiej oświaty narzuciła mi jedną refleksję, którą zresztą wyraziłem na Sesji: Wobec wielu problemów natury menadżerskiej należy wzmocnić pozycję Urzędu Miasta na tym polu pozostawiając dyrektorom szkół (lub ogólnie placówek oświatowych) autonomię w zakresie nadzoru pedagogicznego. Czy jest to możliwe? Należy sprawdzić nasze możliwości i zasoby personalne. Bo z pewnością musi to być osoba, która udźwignie ciężar odpowiedzialności, a jednocześnie będzie miała odpowiednie kompetencje.

Sprawa nagród na Dzień Edukacji Narodowej.

Otóż proszę sobie wyobrazić, że żyłem w nieświadomości i uważałem nagrodę z roku 2016 za przyznawaną w uznaniu zasług i osiągnięć z roku szkolnego 2015/2016. A tu niespodzianka bo okazuje się, że nagroda przyznana w połowie października może być nagrodą za dopiero co rozpoczęty rok szkolny :). Ale pewnie znowu coś pokręciłem :).

   

Hospicjum.

Sprawa ważna dla Mieszkańców Hajnówki i stanowiąca temat wielu rozmów od kilku lat. Dobrze, że stała się przedmiotem debaty publicznej, a jeszcze lepiej, że tak wiele osób chce jej wymiernego zakończenia. Jeśli chodzi o opiekę paliatywną to pewnie każdy z nas ma mniejsze lub większe doświadczenie. Ja mam swoje związane z chorobą mojej mamy. Grono moich przyjaciół i kolegów podobnie. Nawet wczoraj dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami z koleżanką, która w tym roku borykała się z lokalnymi barierami na tym polu. Dodatkowo dwie Mieszkanki wyraziły swoje refleksje w liście skierowanym do władz powiatu i miasta. Inna grupa trafiła z podobnym pytaniem do Przewodniczącego Rady Powiatu. Dość, że dało to początek konkretnym działaniom, o których pewnie niebawem będę mógł napisać nieco więcej.

Na tym etapie rozmów sugeruję lokalizację hospicjum na terenie miasta. Z wielu względów byłoby to praktyczne i uzasadnione.

Natomiast jeśli idzie o kwestię formalnoprawną to uważam ją za otwartą na tym etapie (ewentualny konkurs na usługi rozpisany przez NFZ). Organizacyjnie natomiast (skoro Pan Grzegorz Tomaszuk uważa to zadanie za „nierentowne”!) można rozważyć współpracę chociażby z doświadczonymi na tym polu wspólnotami zakonnymi lub organizacjami non profit.

Dziwię się natomiast, że dyr.Tomaszuk nie odniósł się do faktu, że jeden z prywatnych podmiotów podaje jako miejsce swojej działalności adres hajnowskiego szpitala.

   
 
   
   

XXI SESJA RADY MIASTA HAJNÓWKA
26 października 2016r.

Materiały na Sesję RM:

Sesja XXI: http://www.bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xxi-sesje-w-dniu-29-czerwca-2016r
 

Połowa kadencji wprowadza atmosferę rozluźnienia w gronie Radnych. Wyraźnie widać to było w trakcie obrad XXI Sesji. Tym razem także Pan Burmistrz ograniczył swoje nerwowe wystąpienia do minimum - być może jako skutek wizyty Pana Prezydenta.

Poprzedzająca Sesję o jeden dzień wizyta Głowy Państwa wprowadziła niemałe zamieszanie w Hajnówce. Ujawniła też pewne mentalne defekty, o których nie ma co pisać szczegółowo, ale warto by organizatorzy zdali sobie sprawę, że Hajnówka to nie Paryż i w tajemnicy niektórych działań się nie zachowa. Dość, że próba przypisania sobie przyjazdu do Hajnówki i Siemiatycz planowanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę jeszcze w czasie kampanii wyborczej, spełzła na niczym. Podobnie jak chęć wykorzystania obecności Prezydenta do "porachunków" z miejscowym PiSem. Ten zamiar udaremniły słowa o współpracy i wsparciu dla środowiska, z którego PAD się wywodzi.

Wizyta przygotowana ostatecznie dosyć sprawnie. Zainteresowanie Hajnowian bardzo duże. Jedyny widoczny brak jaki wszystkim uczestnikom się narzucił do brak Hymnu Narodowego na początku spotkania w amfiteatrze. Wytknięty zresztą także przez pracowników Kancelarii Prezydenta. Jak przyznał pan Burmistrz, pytany o to na Sesji RM, z Hymnu zrezygnowano ponieważ.... "padał deszcz". No cóż... padał zaiste.

Wracając jednak do samej Sesji. Pewnie nikt w mediach lokalnych nie napisze i nie powie, że podatek od nieruchomości obniżył w Hajnówce PiS, ale faktem jest, że obniżka przyjęta w uchwale na rok 2017 jest wynikiem ustawowego obniżenia górnych stawek podatku od nieruchomości. Skorzystali na tym Mieszkańcy i bardzo dobrze. Ciekawe tylko, że w Wieloletniej Prognozie Radni przyjęli na rok 2017 niezmienione założenia. Ale to tylko jedna z cyfr w wielu kolumnach. Kto by tam dbał o takie niuanse?

Połowa kadencji to także czas kiedy sprawy społeczne zgłaszane przez Mieszkańców nie znajdują "zrozumienia" Radnych. Tak było chociażby z apelem kilku rodzin hajnowskich w sprawie organizowanych w placówkach oświatowych neopogańskich zabaw. No niestety przedstawiciele Bractwa Prawosławnego nie uznali za stosowne zabrać głosu chociaż podobnie jak ja byli adresatami interwencji. Szkoda, bo gdyby dołączyli do apelu to Panu Burmistrzowi nie przyszło by tak łatwo stwierdzić, że zgadza się na halloween jeśli tylko jest to zgodne z prawem. Szkoda, że inne zgodne z prawem zachowania nie są tak chętnie akceptowane.

Jakość wsparcia pokazał dokładnie przykład Pana Jana Giermanowicza (już nie v-ce Przewodniczącego), który podjął temat, z którym szturmuję Radę Miasta od dłuższego czasu. Kiedy PiS robi spotkanie w sprawie cen za przesyłane w Hajnówce ciepło lub kiedy radny PiSu mówi o tym na Sesji słyszy odpowiedź w stylu: "znowu sie pan czepia" albo "im dłuższa odległość tym większa cena". Kiedy robi to radny PSLu proszę bardzo. Od razu zapowiedź podjęcia rozmów i zorganizowania spotkań. A temat ten sam. Poruszany między innymi miesiąc wcześniej.

Te dwie sytuacje pokazują jedną podstawową wadę Pana Jerzego Siraka, wadę, która niestety będzie odbijała się na funkcjonowaniu Hajnówki. Otóż jest w Panu Burmistrzu jakaś organiczna niechęć do Prawa i Sprawiedliwości. Do tego Prawa i Sprawiedliwości, które przez najbliższe trzy lata będzie kierowało wszystkimi resortami i urzędami centralnymi. Rozumiem, że wspólna fotografia z Prezydentem i kształtowanie wizerunku "otwartego i przychylnego" lokalnego włodarza poprawi notowania w kampanii wyborczej, ale nie zastąpi gotowości do współpracy. Co by nie gadać, Bielsk Podlaski i Siemiatycze potrafią zachęcić rządzących do nawiązania bliższych relacji. I widać to tzw. gołym okiem.

Ulice? Jeśli człowiek spotyka się z Sybirakami i robi sobie z ich nieszczęśliwej historii tło, a jednocześnie promuje jako patronów ulic postaci, które brały czynny udział w przygotowaniu propagandowym przyszłych zbrodni i deportacji to nie wygląda to i nie jest uczciwe. Kupała i Kołas powinni zostać usunięci z przestrzeni publicznej. Co do reszty "patronów" polecam tekst z Gońca Hajnowskiego: http://www.hajnowski.pl/radni-zdekomunizuja-ulice-patronami-maja-zostac-lokalni-dzialacze-pzpr/

Pytanie Mieszkanki Hajnówki o nowe rzeźby w miejskim parku okazało się bardzo zasadne. Otóż autor pierwowzoru obecnej „nowej wersji” żyje i jest aktywnym, uznanym artystą plastykiem: https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Marek_(artysta)   Cóż w takim przypadku z prawami autorskimi?

 
   
W trakcie obrad pozwoliłem sobie zaproponować jakąś formę rekompensaty Mieszkańcom Hajnówki ponoszonych przez nich wydatków na wsparcie finansowe SP ZOZ. Biorąc pod uwagę uciążliwość oczekiwania w kolejkach na badania specjalistyczne i wizyty lekarskie wydawało mi się, że na tym polu należy poszukiwać porozumienia. No cóż, Pan Dyrektor i Pan Radny w jednej osobie zasłonił się niemocą wynikającą z ustawy. Ciekawe co to za ustawa? Może kiedyś się wyjaśni?
W oczekiwaniu zadałem więc kilka pytań. Oto one:
 
 
   

Materiały na Sesję RM:

SESJA XX: http://bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xx-sesje-rady-miasta-hajnowka-w-dniu-28-wrzesnia-2016r
 
 

Jedyną i główną refleksją po XX Sesji Rady Miasta jest: „nerwowo w Ziemi Hajnowskiej”. Nerwowo, bo paginacja obrad wskazuje nieubłaganie na półmetek kadencji. Dokładnie dwa lata dzielą nas od przyszłych wyborów samorządowych i zarazem wyznaczają okres sześciu lat bez spektakularnego sukcesu obecnego Burmistrza Miasta Hajnówka Pana Jerzego Siraka. Przypomnę tylko, że jego poprzednik swoją ostatnią kadencję kończył otwarciem parku wodnego oraz finalizacją kilku pomniejszych ale ważnych inwestycji. Na ich bazie Ziemia Hajnowska przeżyła jedne i drugie wybory w glorii chwały, ale pamiętać należy, że jednocześnie wchłaniając swoich cichych zwolenników czy koalicjantów – BLKW oraz PO. Czy teraz przyjdzie czas na jakieś zmiany? Wydaje się, że przyspieszenie, które umożliwi Panu Burmistrzowi i jego ekipie jakieś akcje przecinania wstęg w kampanii wyborczej, niestety się oddala. Mówiłem o tym na poprzedniej Sesji, że żadna z wielkich obietnic z ostatnich sześciu lat nie doczekała się realizacji. Takich przełomów miało być już kilka. Największym z zapowiadanych było uruchomienie Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, do którego to projektu teraz mało kto powraca, a już najmniej potencjalni inwestorzy. Kolejne przygotowania działek pod inwestycje jak do tej pory obciążyło tylko budżet, a ostatnia kalkulacja dając możliwość dzierżawienia działki inwestycyjnej (!) za jeden grosz polski od metra kwadratowego (!) skończyła się fiaskiem, ponieważ …. No właśnie tak naprawdę nie wiemy dlaczego. Bardziej idealnych warunków nie dawała bowiem żadna inna możliwość, a jednak okazał się to zabieg chybiony. Zresztą tak zapowiadał się od samego początku o czym piszę bez satysfakcji. Całkiem poważnie chciałbym dożyć chwili, w której wstanę i przeproszę Pana Burmistrza za swoje niezasadne obawy, bo nade wszystko czuje się odpowiedzialny za dobro Mieszkańców, a nie własne ego. Ale tym razem stało się inaczej. Podejrzewam, że najbardziej zaważyło na obrocie sprawy zainteresowanie CBA warunkami umowy, które (jeszcze raz podkreślę) enigmatycznemu konsorcjum z Białegostoku i okolic dawało warunki dzierżawy około 120 razy lepsze niż dzierżawcom garaży, a ok. 430 do 980 razy lepsze niż dzierżawcy gruntu pod małe obiekty handlowe (odsyłam do wykazu stawek za dzierżawę gruntu na terenie Miasta Hajnówka).

Obok sprawy dzierżawy i niedoszłych rokowań w sprawie sprzedaży gruntu na ul.Dowgirda jest jeszcze sposób przygotowania projektów uchwał pod nowe inwestycje, a w tym konkretnym przypadku pod inwestycje uruchomione, ale jeszcze niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania. Brak profesjonalizmu i próba wytłumaczenia go niewielkimi błędami to standard, a nie jak chcą niektórzy, efekt zmiany na stanowisku Wojewody Podlaskiego. Proszę sobie przypomnieć jak często mieliśmy do czynienia z uchylaniem podejmowanych uchwał przez nadzór. Tym razem uzasadnienie do decyzji nr NK-II.4131.140.2016.ACH mówi wprost o „istotnym naruszeniu prawa”.

I nie ma co stygmatyzować kogokolwiek na wroga publicznego nr jeden. Trzeba zabierać się do roboty i to szybko, bo kadencja na półmetku, a przyszłoroczny budżet jest ostatnim roboczym. Kolejne dwa będą tylko wyborczymi – jeden przed-, a drugi po-. A to nie daje szans na stymulowanie rozwoju bo jak wiadomo „kiełbasa wyborcza” nie tuczy.

PS. Nie jest prawdą twierdzenie, że taryfikacja PECu jest zależna od odległości na jaką przesyłana jest energia cieplna w Hajnówce. Te bowiem dla kotłowni na Mazurach i tej Rindipolu są porównywalne. Podobnie jak nie jest prawdą, że na niekorzyść spółki działa pogoda – łagodne zimy – ponieważ nie wiadomo, czy klasyczną polską zimę byłaby w stanie obsłużyć w moc zamówioną archaiczna już obecnie kotłownia. Tutaj akurat należy potraktować czynniki atmosferyczne jako błogosławieństwo bo deklarowana moc jest w tym przypadku jedynie pobożnym życzeniem.

 
   
   

Materiały na Sesję RM:

SESJA XIX: http://bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xix-sesje-w-dniu-12-wrzesnia-2016r
 
   
   

Materiały na Sesję RM:

SESJA XVII: http://bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xvii-sesje-w-dniu-18-lipca-2016r
 
SESJA XVIII: http://bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xviii-sesje-w-dniu-27-lipca-2016r
   
 

Drogo kupić – tanio sprzedać. To dewiza Jerzego Siraka – Burmistrza Miasta Hajnówka?

Tylko, że nie kupuje za własne i własnego budżetu nie uszczupla.

Jak sam twierdzi, wspiera go hajnowska Ziemia Hajnowska i PSL. W niegospodarności?

700 PLN za dzierżawę prawie 7 hektarów gruntów inwestycyjnych!

Okres dziesięciu lat spłaty zobowiązań kiedy Mieszkańcy Hajnówki mają do dyspozycji okres jedynie trzech lat.

Proszę sobie przypomnieć, że wówczas kiedy Burmistrz Hajnówki kupował nieruchomości przy obecnej ul.Dowgirda, zwracałem uwagę, ze cena jest zbyt wysoka i wskazywałem wartość ok.200tys. za hektar. Jerzy Sirak równie mocno zirytowany tłumaczył, że niemal 500tys. to wartość rynkowa nieuzbrojonego terenu. Obecnie twierdzi, że 205tys. za hektar to świetny interes. Kiedy więc mijał się z prawdą?

Złożyłem wniosek przekazanie listy dzierżawionych w Hajnówce terenów z informacją o wysokości czynszu dzierżawnego.

Drugi wniosek dotyczył udostępnienia protokołu rokowań mających się odbyć 22 sierpnia 2016.

Co do Miejskiej Biblioteki Publicznej wniosłem o informacje dotyczącą wartości jej mienia, która chcemy podzielić się ze Starostwem Powiatowym za 8tys.PLN.

 
   
 
 
 
   
 
 
   
 
   
   

MATERIAŁY NA SESJĘ:

http://bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xiv-sesje-w-dniu-29-czerwca-2016r

   
 
 
 
   

MATERIAŁY NA SESJĘ:

http://bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xv-sesje-w-dniu-6-czerwca-2016r


 
 
Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Miasta Hajnówka poprzez kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych
Całkowita wartość projektu: 4 041 274,89 zł
Wartość dofinansowania:
2 137 991,35 zł
   
PIERWSZY PRZETARG
18 września 2015 R.

Cena wywoławcza 3.589.663,00 zł + VAT (23 %)

DRUGI PRZETARG
10 grudnia 2015 R.

Cena wywoławcza 3.500.000,00 zł + VAT (23 %)

TRZECI PRZETARG
23 lutego 2016 R.

Cena wywoławcza 1.795.000,00 zł + VAT (23 %)
 

Sesja nadzwyczajna. Zwołana przez…

Dzisiaj Pani Czarnecka z Białegostoku powiedziała, że to ona… Złożyła wniosek u Burmistrza Miasta Hajnówka by on złożył wniosek o sesję nadzwyczajną.

O momencie rozpoczęcia sesji decyduje Pan z Kablówki, który mówi Przewodniczącemu kiedy można. O sesji nadzwyczajnej decyduje kobieta z Białegostoku.

Czyli Hajnówka.

Bo czy ktokolwiek sobie wyobraża taką sytuację by którykolwiek Mieszkaniec Hajnówki miał taki wpływ na Pana Burmistrza i powolnego mu Pana Przewodniczącego?

No tak, ale pewnie to dlatego, że nie dysponujecie Państwo takimi zasobami finansowymi jak „Konsorcjum finansowe”. Chociaż oni chyba też na razie niczym nie dysponują. Raczej są to wirtualne pieniądze. Hipotetyczne. Ale na Pana Burmistrza podziałały.

Hajnówka, która ma szansę stać się komercyjnym zapleczem bogatych emerytów. I pewnie jakiś karnet na darmowe zabiegi dostanie się sprzyjającym projektowi Panu Temu oraz Panu Tamtemu. Oczywiście nie jako korzyść majątkowa, ale z grzeczności, np. jako prezent imieninowy.

Oczywiście tak nie będzie. Pewnie Pan Ten na swojej emeryturze wypracowanej w pocie czoła za biurkiem Urzędu Miasta będzie mógł sobie pozwolić na te usługi płacąc z własnej kieszeni. Emerytura od 12 tys. brutto będzie się pewnie znacząco wyróżniała na hajnowskim rynku emerytur.

300 emerytów będzie mogło skorzystać z oferty Państwa Czarneckich. Ale na zasadach komercyjnych, a więc raczej nie Hajnowianie.

80 osób znajdzie miejsce pracy. W tej liczbie pewnie specjaliści. Tylko jakich specjalności?

To nie jedyne pytanie. Sesja zwołana naprędce nie odpowiedziała na żadne. No może jedynie na pytanie o inwestorów.

Jednocześnie „klepnięto” uchwałę, która w opinii Pana Burmistrza daje mu swobodę w decydowaniu o wysokości opłaty jaką pobierze  za tereny dzierżawne. Czy jest to uchwała zgodna z prawem? I o jednej – bezprzetargowa forma dzierżawy, jak i o drugiej – likwidacja zapisu o 25% stawce pierwszej opłaty, zdecyduje Pan Wojewoda i jego biuro legislacyjne. Bez względu jednak na efekt, warto zapamiętać, że Pan Burmistrz chce dać sobie prawo do indywidualnego oceniania wartości haraczu jaki będzie chciał ściągał z dzierżawcy. Od jednego 15% a od innego 25%?

Skąd taka ostrożność przy ocenie działania Pana Burmistrza? Chociażby i stąd, że optymizm przy instalacjach solarnych był równie wielki jak obecnie. Skutkiem jednak ówczesnych decyzji, dzisiaj musimy z budżetu Miasta płacić za naprawy gwarancyjne. W pierwszej połowie tego roku jest to już kwota 290tys. Za nietrafioną decyzję urzędniczą.

 
   

Tak szybko nawet pociągi przed wojną nie jeździły!

 

Najszybszy urząd świata!

 

Niemal pół godziny po zakończeniu Nadzwyczajnej Sesji jej uchwała została opublikowana w formie komunikatu na stronie Miasta.

Pan Burmistrz faktycznie jest wart każdych pieniędzy. Jaki sprawny i szybki. Nawet białostoccy inwestorzy potrafią docenić te walory.

 
 
   
     

MATERIAŁY NA SESJĘ:

http://bip.hajnowka.pl/article/materialy-na-xiv-sesje-w-dniu-25-maja-2016r

 

Wolne wnioski, zapytania z XIV sesji Rady Miasta Hajnówka, która odbyła się dnia 25 maja 2016r. 

http://bip.hajnowka.pl/article/wolne-wnioski-zapytania-z-xiv-sesji-rady-miasta-hajnowka-ktora-odbyla-sie-dnia-25-maja-2016r-cytaty-interpelacji-wnioskow-zapytan-oraz-udzielone-na-sesji-odpowiedzi

 
Informacja o działalności Burmistrza Miasta Hajnówka w okresie od dnia 09.03.2016 r. do 29.04.2016 r. 

Bogusław Szczepan Łabędzki- przekazać radnym wyniki ankiety skłonności zawodowych, która był realizowana na terenie miasta.

Wolne wnioski , zapytania

Bogusław Szczepan Łabędzki – w związku z tym, że zaczął się dzisiaj taki mini koncert życzeń dotyczący ulic przypomnę, że są takie ulice, pani radna, w mieście które mają po sześćdziesiąt lat. Dokumentacja jest zrobiona, wymiana gruntu także i ulica od paru lat nie wyasfaltowana a pomimo tego, że wszystkie te czynniki zostały zrobione. Mam tutaj na myśli ulicę Żeromskiego. Taka ciekawostka kiedyś przy tej ulicy miało być zlokalizowane lotnisko hajnowskie, tak było, przed wojną,

-panie burmistrzu proszę o informację na temat spotkania w spółdzielni mieszkaniowej w sprawie lokali socjalnych. My mamy w tej chwili na utrzymaniu przynajmniej dwie rodziny w spółdzielni mieszkaniowej. To są rodziny miejskie, powinny przebywać w lokalu socjalnym. Jest to lokal położony przy Armii Krajowej naprzeciwko komendy policji ale tam w tej chwili oprócz tych mieszkańców o których wiemy także często przebywają osoby zupełnie z tym miejscem nie związane w żaden sposób, ani umową ani meldunkiem. Myślę, że trzeba by szybko znaleźć dla tych dwóch rodzin, legalnie przebywających, mieszkanie socjalne wtedy spółdzielnia będzie mogła w tym lokalu prowadzić chociażby działalność gospodarczą,

- panie burmistrzu, mieszkanie na osiedlu Millenium w bloku nr 6. Ja wiem, że sama decyzja właściciela o tym żeby zamienić lokal mieszkalny w lokal komercyjny, gospodarczy, czy usługowy wymaga jednak zgody administratora tego bloku ale także wymaga zgody lokatorów którzy są właścicielami mieszkań w tym bloku. Myślę, że na tym etapie zgłaszania chęci zmiany tego lokalu na komercyjny można było interweniować tak żeby jednak w momencie kiedy jednak brakuje nam mieszkań komunalnych nie zamieniać jednego z nich na lokal nie mieszkalny,

- z takich i innych spraw panie burmistrzu: ławeczka na ulicy Piłsudskiego pomiędzy przychodnią a skrzyżowaniem z ulicą Armii Krajowej. Ja wiem, że to jest teren zarządu dróg wojewódzkich ale tam przy naszym przystanku można by było jeszcze jakąś mniejszą ławeczkę usytuować bo to jest akurat to miejsce gdzie osoby starsze z mojego osiedla idące do lekarza czy wracające potrzebują chwili wytchnienia. Na przystanku często są osoby, które oczekują na przyjeżdżające autobusy stąd też takie dodatkowe miejsce odpoczynku myślę byłoby bardzo na miejscu,

-kolejna sprawa, panie burmistrzu, w trakcie prac komisji rewizyjnej przyszło mi do głowy – chyba trochę brakuje w Hajnówce fundacji oświatowej czy edukacyjnej, która wspierałaby możliwości pozyskiwania środków na utrzymanie przedszkoli, szkół. Fundacja ma troszeczkę inne warunki działania, ma inne możliwości pozyskiwania tych funduszy. Niekiedy my jako miasto nie potrafimy sięgnąć do tych źródeł. Może warto by było o takiej fundacji pomyśleć. No oczywiście ona nie mogłaby być złożona z radnych i z burmistrza tak ale myślę że możemy taki temat wymodelować,

-panie burmistrzu, kolejna sprawa to sprawa mieszkańców bloku nr 56 przy ulicy 3 Maja. Oni w związku z tym, że kiedyś jako miasto sprzedaliśmy fragment tego parkingu osiedlowego prywatnej osobie, tam w tej chwili już wznosi się ogrodzenie i mieszkańcy tego bloku nie mogą korzystać z parkingu z którego do tej pory korzystać mogli i istnieje taka wielka potrzeba żeby zorganizować tam im miejsca parkingowe i swobodny przejazd wokół osiedla, który jest niezbędny dla służb patrolowych policji i straży pożarnej, i pogotowia. Spółdzielnia ma już przygotowany projekt ale z tego co wiem tam fragment potrzebnego miejsca jest własnością miasta, fragment jest własnością zarządu dróg wojewódzkich i tam trzeba by było te działania zintensyfikować żeby szybko tym potrzebom mieszkańców zapobiec. Dlatego, że tam faktycznie od wczoraj czy przedwczoraj mają już uniemożliwiony wjazd na parking z którego do tej pory korzystali,

- panie burmistrzu rzecz która zbulwersowała kilku mieszkańców Hajnówki dotyczy zwolnienia lekarskiego pani dyrektor miejskiej biblioteki publicznej. Pani dyrektor na sesji rady powiatu, przedostatniej, powiedziała, że była na zwolnieniu od 14 stycznia natomiast w tym czasie brała udział i jednej sesji rady powiatu, i w czterech komisjach rady powiatu, i w uroczystości wręczenia nagród w Czeremsze. No i mieszkańcy pytają to jakie jest prawo? Jedni na zwolnieniu nie mogą brać udziału w czynnościach a tutaj ktoś informuje, że w trakcie zwolnienia lekarskiego brał udział. Także ja proszę, żeby tą sytuację zbadać, sprawdzić jak ona wygląda.

 INTRORada Powiatu HajnowskiegoBogusław Szczepan ŁabędzkiArchiwum RMOff-icynaKontakt